Jest 22:30, wchodzisz do swojej przytulnej sypialni i odliczasz sekundy jakie dzielą Cię od wtulenia się w świeżo przebraną, pachnącą pościel. Co czujesz?
Albo wyobraź sobie, że rozbolał Cię brzuch. Być może przesadziłaś/eś wczoraj z nowościami kulinarnymi. Podwijasz nogi, otulasz się kołderką i liczysz na to, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał zanim nie dojdziesz do siebie.
Właśnie tak kojarzymy swoją sypialnię. Jako bezpieczne, przytulne miejsce, które pozwala nam rozkoszować się spokojem lub zniknąć i odpocząć.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEGO ARTYKUŁU
Dziś dowiesz się jak nauczyć psa przebywać w transporterze* lub plecaku, aby czuł się tam jak ty w swojej sypialni. Niezależnie od tego czy będzie to w domu, w samochodzie, na promie, w hotelu czy u znajomych. Dostaniesz dokładną instrukcję jak krok po kroku, sprawić aby twój pies traktował transporter jak swój bezpieczny pokoik.
Zanim jednak instrukcja - przenieśmy się na moment do psiego świata. W naturalnym środowisku do odpoczynku pies wybrałby miejsce ciche, na poboczu lub w norce kryjąc się przed innymi drapieżnikami. Co prawda kanapa w domowym zaciszu bardzo często spełnia tę rolę, jednak do czasu. Jeśli Twój pies się przestraszy raczej nie spotkasz go na środku nawet najwygodniejszego narożnika, prawda? Wtedy psa znajdziesz w cichym, ukrytym zakątku swojego domu, o którym być może nawet nie masz pojęcia. A jeśli coś ukradnie, to gdzie najszybciej znajdziesz psiego złodzieja? Pod biurkiem czy może jednak pod łóżkiem?
Przy okazji - wiesz, że Twój pies powinien spać około 12-16h na dobę? Chyba warto zapewnić mu miejsce do spokojnego odpoczynku.
KIEDY MOGĘ WYKORZYSTAĆ KLATKĘ
Klatkę możesz wykorzystać w naprawdę wielu momentach życia psa:
- jakościowy odpoczynek w domu
- przenośny pokoik gdziekolwiek się nie znajdziesz (wyjazdy na wakacje, odwiedziny)
- możliwość schowania się przed strasznymi dla psa bodźcami
- seminaria i psie obozy
- restauracje, spotkania
- często wprowadzona klatka jest wymogiem w domowym psim hotelu
- przewożenie psa w bezpieczny sposób
Niestety są też bardziej nieprzyjemne momenty, których każdy wolałby uniknąć, takie jak:
- choroba lub psia kontuzja, która uniemożliwia mu poruszanie się
- przebywanie w klinice weterynaryjnej (na części szpitalnej psy często przebywają w klatkach)
- schwytanie po ucieczce (psy od samego początku muszą przebywać w transporterach, klatkach do momentu odnalezienia właściciela)
SAVOIR VIVRE PRZEBYWANIA W KLATCE
Istnieje kilka zasad, których należy strzec niczym oka w głowie.
1. Nigdy nie wkładaj psa do klatki/transportera na siłę.
To najszybsza droga do znienawidzenia tego miejsca. A pamiętaj, że szybciej jest czegoś nauczyć poprzez dobre wspomnienia niż odkręcić traumy.
2. Jeśli pies jest w klatce - niech nikt go nie zaczepia.
Tak, Ciebie również się to tyczy. Nawet jeśli macie super relację - daj psu spokojnie odpoczywać kiedy tego potrzebuje. Kiedy przychodzą goście wytłumacz, że pies jest w swojej sypialni i potrzebuje spokoju.
3. Nie używaj klatki jako kary.
Pies coś spsocił? Trudno, zdarza się. Więc ani myśl wkładać go do klatki na karniaka. Buduj w nim zaufanie do tego miejsca. Podczas nauki ma mu się kojarzyć tylko pozytywnie.
DOBIERANIE ROZMIARU KLATKI
Tutaj zawsze jest wiele wątpliwości. Najprościej jest jednak przyjąć zasadę “odpoczynek nie tańczenie lambady”. Co to znaczy? Pies powinien umieć wyprostować łapki leżąc na boku, ale nie musi robić tam fikołków, więc klatka nie będzie dużo większa od psa. Pomóc może Ci w tym rysunek i pytania nakierowujące, które znajdziesz poniżej.
Zmierz psa w 5 krokach:
KROK 1. Przygotuj smakołyki i centymetr/miarkę, ewentualnie kogoś do pomocy, aby zebrane wymiary były dokładne.
KROK 2. Zmierz swojego psa według rysunku (długość od noska do nasady ogona oraz wysokość w kłębie, czyli od podłogi do najwyższego punktu na kręgosłupie). Wymiary zapisz na kartce. Nagródź psiaka. ;)
KROK 3. Dodaj 5 - 10 cm do wymiarów (jeśli będziesz wkładać legowisko do środka dodaj kilka dodatkowych centymetrów).
KROK 4. Dopasuj otrzymane wymiary z dostępnymi wymiarami klateczek.
Dodatkowe pytania
Jak długo pies będzie przebywał w klatce? Do czego będzie używana?
Jeśli torba transportowa ma służyć wyłącznie na chwilkę, a pies nie będzie miał docelowo w niej przebywać dłużej niż pół godziny dzienne - nie musi być dużego zapasu miejsca. Może być wtedy do 5 cm większa niż wymiary psiaka. Jeśli jednak planujesz, aby pies dłużej w niej przebywał dołóż 10 cm lub odrobinę więcej tak, aby mógł wyciągnąć łapki w każdym kierunku podczas spania.
Czy jest psem dorosłym, czy szczeniaczkiem?
Jak wiadomo - szczeniaki rosną! Jeśli masz szczeniaczka i wiesz jaki urośnie (np. po rodzicach i tempie wzrostu) możesz przyjąć rozmiar dorosłego psiaka i taką klatkę wybrać. Jeśli jednak nie wiesz - obserwuj jak szybko rośnie i zapytaj weterynarza, jaki może być docelowy jego rozmiar. Niestety, tutaj nie ma idealnej odpowiedzi ;)
Czy chcę włożyć do klateczki ulubione legowisko psiaka? Czy lubi mieć w transporterze poduszki lub kocyk?
Twój pies ma dobrze dobrane legowisko, które uwielbia? Możesz śmiało zmierzyć je i dobrać klatkę pod legowisko. Jeśli jednak jest 10 razy większe od psa, klatkę dobierz osobno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał dwa miejsca odpoczynku.
Czy to aby na pewno nie jest za mała klatka?
Wiem, chcesz dla psiaka wszystkiego co najlepsze, ale za duża klatka spowoduje, że nie będzie ona mu się kojarzyć z odpoczynkiem i snem tylko będzie w niej spacerować. Psy naturalnie lubią ciasne, przyciemnione norki, w których mogą się schować ;)
GDZIE POSTAWIĆ KLATKĘ
Najlepszym miejscem będzie spokojny kąt, z którego pies może obserwować co się dzieje w domu. Co ważne - unikaj miejsc, obok których ciągle ktoś przechodzi lub przebywa. Jeśli Twój pies naturalnie wybiera jakieś miejsce do schowania się np. blisko łóżka to będzie to dobre miejsce na postawienie klateczki. Obserwuj i zobacz, gdzie będzie czuł się najlepiej.
URZĄDZAMY PSI POKOIK
Nie bój się urządzić psi pokój. Najpierw pomyśl o tym, co lubi Twój pies. Wiele z transporterów firmy Ibiyaya lub Innopet posiada wszystko, co potrzebne do wygodnego odpoczynku. Jeśli jednak twój pies ma większe wymagania to warto:
- włożyć kocyk/przyjemne legowisko do środka,
- jeśli lubi - włożyć poduszkę pod głowę,
- okryć kocykiem klateczkę, imitując przyjemną norkę podwyższając jej intymność,
- jeśli ma zostać dłużej w pokoiku - zamontuj miseczkę ze świeżą wodą.
CO JEST POTRZEBNE PODCZAS NAUKI
Na pewno potrzebny będzie pies, nie zapomnij również o transporterze oraz smakołykach! Dodatkowo przydadzą się naturalne gryzaki i zabawki do wylizywania, np. kong lub lickimata.
ETAPY NAUKI KLATKI:
Teraz przechodzimy już do poszczególnych etapów nauki przebywania w transporterze/plecaku/klateczce:
ETAP 1
Na początek pozwól psu poznać po swojemu jego nowy pokoik. Niech go obwącha, wejdzie do niego kiedy ma na to ochotę, sprawdzi co go czeka w środku.
Schemat ćwiczenia:
- Otwórz drzwiczki i zamocuj tak, aby nie przeszkadzały (nie będziemy ich na razie używać).
- Przez kolejne dni (może to potrwać nawet i dwa tygodnie) każdy psi posiłek ląduje w klateczce. :) Na początku kładź jedzenie przy samym wejściu klateczki i z każdą powtórką wkładaj go stopniowo głębiej, żeby docelowo psiak wszedł do niej cały. Oczywiście pamiętaj, aby nie robić tego na siłę - jeśli się boi, pozostań na kładzeniu jedzenia blisko wyjścia. Niech ma możliwość podejmowania decyzji. Idealnym momentem na kolejny etap jest sytuacja, w której pies na widok czegoś do jedzenia sam biegnie do klateczki.
- Jeśli podajesz psu naturalne gryzaki (a te dobre naprawdę warto) wkładaj je również do klateczki. Wszystkie zabawki z jedzeniem, np. wypchane kongi, lickimaty, czy inne do wylizywania także niech wpadają do nowego pokoiku.
- Dodatkowo bądź tajnym podrzucaczem smacznych kąsków! Kiedy Twój pies nie widzi podrzucaj smakołyki do klateczki, tak, aby sam je znajdował w ciągu dnia “przez przypadek”. Zbuduje to w nim przeświadczenie, że jest to najlepszy kąt w domu, w którym WARTO być i do którego dobrze czasem zaglądać.
- I ostatnie - nie wprowadzaj na razie żadnych haseł, nie zmuszaj do wejścia. Zostaw psu możliwość oswojenia się z nowym pokoikiem i zapoznania z nim.
ETAP 2
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto wybrać jedno słowo nagrody, które jest szybkie i krótkie, np. TAK. Mówi się, że jest to MARKER NAGRODY. Co to takiego? Słowo, które ma za zadanie zaznaczyć psu dokładnie ten moment, w którym zrobił to, na czym nam zależało. Po “markerze” zawsze daj psu nagrodę.
Wprowadź zasadę “kocyk karmi”. Jeśli chcesz nagrodzić psa - wyrzuć smakołyki na spód transporterka. Dzięki temu będzie myślał, że to właśnie jego pokoik go karmi, a nie Ty.
Schemat ćwiczenia:
- Stań przy otwartej klateczce. Upewnij się, że pies na Ciebie patrzy i jest zainteresowany smakołykiem.
- Zabierz smakołyki na klatkę piersiową lub trzymaj je w saszetce, aby pies nie skakał po Tobie.
- Poczekaj na jakąkolwiek interakcję psa z klatką. Może to być np.:
- zerknięcie w stronę klateczki
- wejście jedną łapką do transporterka
- zbliżenie się do niego
Jak widzisz - nie musi być to od razu wskoczenie!
- Jeśli pies wykona jakikolwiek ruch w kierunku transporterka - powiedz szybko “TAK” i wrzuć smakołyk na spód transportera (zasada “kocyk karmi”).
- Jeśli pies wchodząc po nagrodę nawet przypadkiem dotknie łapką spodu transportera od razu ponownie powiedz “TAK” - i dorzuć nagrodę.
- Poczekaj na kolejną próbę kontaktu psa z transporterkiem i powtórz ten sam schemat.
Zakończ ćwiczenie po 5 wydanych smakołykach, tak, aby zadanie nie znudziło się psiakowi.
Po krótkiej przerwie możesz wykonać kilka kolejnych powtórzeń.
Jeśli pies powtarza dany ruch, np. kilkukrotnie patrzy w kierunku transportera - poczekaj, aż dodatkowo zrobi krok w jego kierunku. Dodawaj kolejne kroczki, aż będzie wchodził w całości do transporterka.
Ważne!
*Gdyby pies frustrował się podczas ćwiczenia (zaczął szczekać, węszyć, odchodzić od ćwiczenia) oznacza to, że jest dla niego za trudne. Możesz kilka razy mu pomóc naprowadzając go smakołykiem do klateczki.
ETAP 3
Kilka ważnych wskazówek:
- Wybierz hasło na wejście do klateczki, np. klatka, pokoik, domek, na miejsce.
- Wybierz również hasło na WYJŚCIE z klateczki.
Ale po co?
Wyobraź sobie sytuację. Znajdujesz się w obcym kraju. Wsiadasz do pociągu. Niestety nie wiesz, kiedy masz wysiąść, bo nie znasz ani słowa w tym języku. Zapewne przez całą drogę będziesz się stresować, co nie?
Tak samo psy lubią wiedzieć kiedy zadanie się rozpoczyna i kiedy się kończy.
Niech to będzie zawsze takie same słowo, które wypowiesz zanim pies skończy swoje zadanie, np. OK, DZIĘKI, JUŻ, KONIEC. - Wybierz gest, jaki będzie pomagał psu w rozpoznaniu hasła. Psy są wrażliwe na nasz ruch, odczytują komunikaty i obserwują co im pokazujemy. Gesty pomagają im w momencie, gdy:
- nie znają jeszcze dobrze słowa,
- są w stresującej sytuacji,
- przez szum w otoczeniu nie słyszą dokładnie co mówimy.
Schemat ćwiczenia:
- Przygotuj smakołyki.
- Stań przy otwartej klatce. Upewnij się, że pies na Ciebie patrzy i jest zainteresowany smakołykiem.
- Zabierz smakołyki na klatkę piersiową lub trzymaj je w saszetce, aby nie skakał po Tobie.
- Jak pies na Ciebie popatrzy powiedz JEDNORAZOWO wybrane hasło (klateczka, domek, miejsce) - pokaż gest (np. wskaż na transporter) poczekaj, aż pies wejdzie do klatki.
- Powiedz szybko “TAK” i wrzuć nagrodę do klatki w myśl zasady kocyk karmi.
- Gdy pies JEST w środku powiedz OK/KONIEC/DZIĘKI i oddal się delikatnie od klatki, aby za Tobą poszedł.
Powtórz schemat kilka razy, zakończ i spróbuj znowu za chwilę.
ETAP 4
Samo nauczenie hasła (pot. komendy) jest tylko sztuczką. Prawdziwą umiejętnością jest spokojne leżenie psa w klatce, kiedy wokół dzieją się najróżniejsze rzeczy, np. biegają dzieci.
Najpierw naucz swojego psijaciela nie reagować na różne ruchy, które Ty będziesz wykonywać. W szkoleniu ładnie mówi się na to “rozproszenia wewnętrzne”, czyli pochodzące od opiekuna. Jak nietrudno się domyślić podczas ćwiczeń będziesz jednocześnie wydłużać czas przebywania psa w klatce.
Schemat ćwiczenia:
- Poproś psa o wejście do klatki.
- Zanim go nagrodzisz — dodaj delikatny ruch (np. niskie podniesienie nogi, lekki obrót tułowia) — jeśli pies jest w klatce — nagródź psa (TAK + smakołyk) oraz powtórz schemat do cztery razy, po czym zwolnij go hasłem końcowym. Za samo wejście do klateczki już nie pojawia się nagroda.
Przykład:
Aslan - NARNIA + gest — pies jest w klatce — delikatny ruch nogą — TAK + smakołyk (pamiętasz zasadę kocyk karmi?) — powolny ruch ręką — TAK + smakołyk — zgięcie kolan — TAK + smakołyk — OK (hasło końca).
- Jeśli pies podczas któregokolwiek ruchu wyjdzie z klatki oznacza to, że był on za intensywny i trzeba go zmniejszyć. Poproś, aby wszedł z powrotem (tzw. poprawka), wykonaj słabszy ruch i dopiero nagródź (np. zamiast kucnięcia lekko zegnij kolana).
- W każdej sesji przeplataj ruchy łatwe z trudniejszymi, tak, aby pies nie pomyślał, że za każdym razem będzie musiał więcej wytrzymać. Ma być przyjemnie.
Ćwicz przeróżne ruchy, w tym robienie pajacyków, kucanie, podrzucanie piłeczką, czytanie książki obok. Każdy ruch rozdziel na kilka elementów. Ćwiczenie pajacyka najpierw będzie ruchem rąk, nóg, klaskaniem, podskakiwaniem. Dopiero później zacznij łączyć te elementy.
Zrób tak, aby mu wychodziło i nie było za trudno.
ETAP 5
Jeśli każdy krok został dobrze przerobiony, możesz mieć pewność, że Twój psiak uwielbia klateczkę.
Zanim zaczniesz ćwiczenia pamiętaj, że gdyby pies podczas ćwiczeń zaczął drapać łapką lub próbował otwierać noskiem klateczkę poczekaj z otwarciem, aż się uspokoi.
Dlaczego? Czy to nie męczenie zwierzęcia?
Psiak w ten sposób pokazuje dwie rzeczy:
- Przede wszystkim, że próba była zbyt długa i za trudna dla niego. Mówi nam, że się stresuje tą sytuacją.
- Chce się wydostać, ale jeśli mu się to uda po takim zachowaniu - będzie ono powtarzane, bo? Bo przyniosło efekt.
Więc jeśli w którejkolwiek z powtórek pies zacznie się niepokoić - poczekaj na 3 sekundy ciszy i kolejną powtórkę zrób dużo prostszą, tak, aby mógł dać radę. Nauka z psem NIGDY nie jest wyścigami.
W tym etapie będą dwa ćwiczenia:
- Ćwicz zamykanie klatki w takim samym schemacie jak rozproszenia wewnętrzne z etapu 4! Czyli? Zacznij od delikatnych ruchów drzwiczkami, nagradzaj za niewychodzenie i znoszenie tego.
- Dajesz psu gryzaka/coś pysznego? Świetnie! Zróbcie sobie przy tym wspólny seans filmowy. Co to znaczy? Włóż smakołyk, którego psa zajmie na dłużej, zamknij drzwiczki, a Ty odpręż się i puść sobie krótki filmik lub poczytaj książkę obok jego klatki. Zerkaj co jakiś czas, czy pies ma jeszcze smakołyka. Otwórz klatkę zanim zje całego gryzaka. Dzięki temu pies nie poczuje niepokoju, a stanie się to dla niego neutralne. Z każdą powtórką opóźniaj o chwilę otwarcie klateczki. Uwaga - nawet tylko o 5 sekund. Staraj się, aby nie zdążył się zaniepokoić.
Przeplataj powtórki proste z trudniejszymi, starając się, aby pies nie zaniepokoił się zamknięciem drzwiczek. Najbardziej nam zależy nie na czasie przebywania w niej a na poczuciu bezpieczeństwa, spokoju i umiejętności odpoczywania w niej.
ETAP 6
Ostatni etap - rozproszenia zewnętrzne.
Czym są?
Wszystkim co dzieje się w otoczeniu! Inni ludzie, poruszające się obiekty, jazda w samochodzie, kelnerzy w restauracji, bawiące się w oddali psy.
Jak zrobić, aby pies odpoczywał w takich warunkach?
Dać mu możliwość nauczenia się! Ćwiczcie gdzie tylko się da.
Psy słabo przenoszą nauczone zachowanie w nowe miejsce. Widać to często, gdy opiekun mówi, że w domu Ciapek zawsze reaguje, a na zewnątrz głuchnie. To dlatego, że dla Ciapka “do mnie” w domu nie jest tym samym, co na zewnątrz. Dlatego wszystko, czego uczysz w nowym miejscu rozpocznij od nowa, w ramach przypominajki, że to właśnie o to chodziło.
Zabierz ze sobą klatkę w spokojne miejsce. Niech psiak będzie już wyspacerowany i zmęczony. Poproś, aby wszedł i daj mu gryzaka lub coś do wylizywania. To był nasz pierwszy etap, pamiętasz?
Następnie przypomnij mu wszystkie pozostałe etapy (wchodzenie i wychodzenie na hasło, rozproszenia wewnętrzne, zamykanie drzwiczek).
Jeśli to będzie dla niego super zabawa - przejdź do rozproszeń zewnętrznych, np. widoku chodzących w oddali ludzi.
Poproś, aby pies wszedł do klatki. Za każde zniesienie tego, co dzieje się wokół klateczki nagródź go z zasadą “kocyk karmi”. Po kilku smakołykach daj mu gryzaka do klatki i obserwuj jak się zachowuje. Jak skończy go jeść - otwórz klatkę i pozwól pobiegać poza nią. Zmieniaj miejscówki i wydłużaj czas bycia w pokoiku.
Co jest ważne?
- Nigdy nie pozwalaj podchodzić innym ludziom/psom do jego klatki. Możesz stać się nawet murem obronnym! Nie chcemy przecież, aby psiak poczuł się zagrożony w swoim bezpiecznym miejscu.
- Pies może wyjść z klatki, gdy jest spokojny. Zaplanuj tak trening, aby nie musiał się w niej denerwować.
- Jeśli wiesz, że coś będzie za trudne do zniesienia - wybierz do ćwiczeń spokojniejsze miejsce.
Podpowiedź!
Czasem psiakom lepiej odpoczywa się w zaciemnionym miejscu. Możesz użyć do tego kocyka (zasłonić nim klatkę, gdy wokół dzieje się zbyt dużo) lub wykorzystać do tego specjalne “Żaluzje” naszej składanej klateczki z Innopet.
PODSUMOWANIE
Teraz pozostaje już tylko zacząć zwiedzać świat wybierając najwygodniejszy przenośny pokoik dla Twojego psa! Pamiętaj, aby nie bać się wracać do poprzednich etapów nauki, nawet, gdy pies już potrafi wchodzić do klatki/transportera/plecaka. To wzmocni jego pozytywne uczucia względem tego miejsca. Mamy nadzieję, że artykuł odpowiedział na Twoje pytania i pomoże w przyzwyczajaniu psa do jego nowej, przenośnej sypialni.
Trzymamy łapki za Waszą naukę!
*W artykule zamiennie pojawiać się będą słowa klatka, transporter, plecak. Cokolwiek nie wybierzesz zasady nauczania pozostają takie same.